Pétanque v Praze 8 se rozšiřuje


Jardův článek, který již vyšel v únorové Osmičce.


Z iniciativy Městské části Praha 8, probíhají v zahradě Gerontologického centra od poloviny roku 2011 každou středu bezplatné tréningy pétanque pro seniory. Pod vedením zkušeného hráče Ivana Ondryáše se naši senioři začali seznamovat s tímto u nás dosud málo známým sportem a koncem léta se tréninků zúčastňovalo již 20 až 30 žen i mužů. Každý trénink začíná speciální rozcvičkou, následuje nácvik základních dovedností a pak cvičné zápasy dvojic nebo trojic. Tento sport si brzy získal srdce našich soutěživých seniorů a tak není divu, že i v těchto zimních dnech, když jsou teploty ještě nad nulou, se scházejí a vůbec jim nevadí zkřehlé prsty.

Pétanque je totiž velmi zajímavý sport, který se dá pěstovat v každém věku. Kdo by si myslel, že se jedná pouze o to, kdo hodí svou 70 dkg kouli ze vzdálenosti 6 až 10 metrů nejblíže malému košonku (prasátku), velice by se mýlil. Je to především kolektivní sport, při kterém spoluhráči nachodí stovky metrů po hřišti, studují postavení již hozených koulí, radí se kdo a jak hodí další kouli, aby změnil situaci na hřišti a vylepšil skóre svého družstva. Je to sport, který vyžaduje nejen ovládání těla a jeho rovnováhu, koordinaci pohybů, odhad síly a směru hodu, ale též přemýšlení o terénu, způsobu hodu, taktice a hlavně vyžaduje týmovou spolupráci. Je to sport zvláště vhodný pro seniory, protože není silový, ale strategický.

Podpora MČ Praha 8 a propagace pétanque v časopise Osmička přinesla ani ne po půl roce své plody. V prvním turnaji seniorů, pořádaném pod záštitou a za podpory starosty MČ Praha 1, se naše ještě nezkušené družstvo umístilo až na čtvrtém místě, ale již v dalším otevřeném turnaji pro veřejnost „Sbohem léto 2011“, který pořádalo koncem září na Letné občanské sdružení „Pétanque pro vás“ za finanční podpory MČ Praha 7, naši senioři obsadili 1. a 3. místo z celkem 26-ti týmů. Citujeme z webových stránek pořadatele: „Finálový zápas i souboj o 3. místo byly velmi těsné. Vítězem se stal tým s názvem "K2" (Leoš a Lenka z Prahy 8) který porazil česko-francouzskou manželskou dvojici "No Name" (Marc a Anna). Třetí místo putuje do Ďáblic díky seniorskému týmu "Stoici" (Jarda, Ema a Miloš)“.

Koho by takové výsledky nepovzbudily? Naši senioři z Prahy 8 jsou dnes již dobrá parta a rozhodli se založit Sportovní klub pétanque „Kulová osma“ jako občanské sdružení. Jejich cílem je spoluvytvářet podmínky pro seniorský sport na Praze 8, stát se registrovaným členem celonárodní organizace ČAPEK (Česká asociace pétangue klubů) a reprezentovat MČ Praha 8 i na celonárodních soutěžích.