VIDEA - učíme se od nejlepších


Při učení pétanque je dobré se podívat, jak ho hrají ti, kteří to opravdu umí. Vybrali jsme několik takových videí.

VIDEO 1 (skládá se z osmi částí) 
FINALE CHAMPIONNAT DU MONDE PETANQUE 2010 MADAGASCAR VS FRANCE
Komentují: Daniel  Lauclair, Jean-Marie Bigard
Hráči:
MADAGASKAR:
Christian Adrianiaina, přibližovač (pointeur), bez čepice
Jean Maria Ratolojanahary, univerzál (milieu), oranžová čepice, 32 let
Tiana Laurens Razanadrakoto, střelec (tireur), modrá čepice, 30 let
FRANCIE:
Henry Lacroix, přibližovač (pointeur), bez čepice, kratší vlasy
Bruno Le Boursicaud, univerzál (milieu), bez čepice delší vlasy
Philippe Suchaud, střelec (tireur), bílá čepice
Zásadně zde při přibližování hráči házejí ze dřepu, střílejí ze stoje. Vývoj skóre po jednotlivých hrách
MADAGASKAR-FRANCIE: 0:1, 2:1, 2:6, 4:6, 7:6, 10:6, 10:8, 10:12, 12:12, 12:13

část 1 část 2  (začíná za stavu 2:1), část 3  (začíná za stavu 2:6),  část 4  (stav 7:6), část 5 (stav 10:8 pro Madagaskar, začíná 8. hra), část 6  (stav 10:12), část 7  (ve 2. minutě začíná 10. hra za stavu 12:12), část 8 (pokračuje 10. hra), Francouzi vyhráli 13:12.

VIDEO 2
Skoro jeden a půl hodiny trvající sestřih zápasů z MASTERS DE PÉTANQUE 2011.
Zajímavý je např. úsek mezi 40 a 48 minutou ukazující část utkání Madagaskar Thajsko. Je to jedna hra začínající za stavu 4:0 pro Thajsko. Tuto hru vyhraje Madagaskar 6:0, a to tak, že Thajsko vždy přibližuje (a to velmi pěkně, tak, že po svém hodu vždy má jeden bod) a Madagaskar vždy vyráží  (a to tak, že po svém n-tém hodu má n bodů, nakonec tedy 6x úspěšně vyrazí, přičemž jeho vyrážející koule zůstává vždy ve hře). Fascinující je úžasná univerzalita všech hráčů obou týmu.
Z téhož turnaje připojuji záznam šesté hry  utkání Francie (Loy, Puccinelli, Malbec)  - Wild Card (tj. družstvo, které dostalo divokou kartu: Robineau, Fournié, Sarrio). Francie vede 8:3. Tady dochází několikrát k neuvěřitelným změnám polohy košonku. Nejprve v čase 1:59 posouvá Loy přibližovacím hodem košonek těsně k zadní linii ztráty, ten však zůstává  ve hře s koulí tak deset, patnáct centimetrů před ním. Tedy neobyčejně obtížná situace pro tým Wild Card. Sarrio však neuvěřitelným hodem (čas 2:38) na zadní část košonku vrací prasátko metr před zadní čáru tak, že Wild Card navíc drží bod. Tady bych spíše řekl, že Sarrio měl původně v plánu vyrazit košonek do autu, tím anulovat hru, ve které bylo jeho mužstvo v obtížích. V čase 7:27 drží Francie 2 body, ale Robineau úžasným přibližovacím hodem nejbližší soupeřovu kouli odráží a jeho koule zůstává nejblíže cíli (tedy hod za 3 body).Tým Francie zkouší poslední koulí vystřelit, ale místo toho mění polohu košonku (čas 7:59) tak, že bod stále drží Wild Card. Poslední kouli týmu Wild Card má Robineau, který si však vybere svou slabou chvilku hry. V čase 8:49 je dobře vidět, že kdyby Robineau vystřelil černou kouli týmu Francie a jeho koule zůstala blízko (carreau), měl by tým Wild Card místo jednoho bodu body tři. Těsně před černou koulí stojí však bodující koule týmu Wild Card, což dělá hod dost obtížným. Výsledek hodu v čase 8:57 to potvrzuje. Že by pravidlo posledním hodem nestřílet" bylo občas vhodné i pro profíky? Poslední dva hody by tomu nasvědčovaly. Tým Francie nakonec zápas vyhrál 13:3.

VIDEO 3, 4, 5 a 6, střelba
Takhle to vypadá, když se umí střílet. Philippe Quintais má 94 zásahů ze 100 hodů.
Mistrovství světa ve střelbě se pořádá teprve od roku 2000 a právě tento hráč vyhrál první čtyři šampionáty. V roce 2000 porazil ve finále Claudy Weibela 46:31. Zápasy z r.2001 jsou ve třech částech (část 1část 2 a část 3). Finále se Senegalcem Farou Ndiaye začíná v polovině 2. části a zabírá i celou část třetí. Quintais vyhraje 46:31.  Soutěž ve střelbě probíhá v pěti ateliérech, vždy na kruh o průměru jeden metr. V prvním ateliéru je třeba vyrazit  jedinou kouli ze středu kruhu, ve druhém je navíc 10cm před koulí překážející košonek., ve třetím zase překáží dvě koule po stranách (3 cm daleko) od koule vyrážené, ve čtvrtém je překážející koule 10 cm před koulí vyráženou a konečně v pátém se vyráží jen košonek. V každém ateliéru hází hráč čtyři koule z různých vzdáleností (6, 7, 8 a 9 metrů) od předního okraje metrového kruhu. Při jednom hodu může hráč získat 0,1,3 nebo 5 bodů, podle toho, zda střílená a vystřelovaná koule opustí kruh a podle toho, zda se překážející předměty pohnou nebo ne. Přesná pravidla 
uvádíme zde.  Maximálně tak lze dosáhnout 100 bodů. Světový rekord 67 bodů drží od července 2011 Christophe Sevilla. Dylan Rocher dosáhl sice v srpnu 2010 dokonce výkonu 69 bodů, ale výkon nebyl z formálních důvodů jako světový rekord uznán. Je zajímavé, že Rocher získal v 1. i 5. ateliéru plný počet bodů. V prvním provedl 4x carreau, tj. jeho koule zůstala v kruhu a vyrážená ho opustila. V 5. ateliéru 4x vyrazil košonka z kruhu. Ve 2. ateliéru měl 11 bodů, ve 3. měl 12 bodů a ve 4. získal 6 bodů.

VIDEO 7
Toto video (má 5 částí) ukazuje, že Philippe Quintais může úspěšně nastoupit i jako přibližovač. Jde o starší zápas z r. 2008 z mistrovství Francie trojic. V utkání hraje trojice poměrně slavných hráčů Quintais, Lacroix, Suchaud (na tabuli jen jméno Quintais) proti trojici Bouamar, Vinson, Sarrio (na tabuli zastoupena jménem Vinson). Část 1 začíná za stavu 8:7 pro Vinsonovu trojku ( a končí 9:7). Roli střelce u Quintaise hraje Philippe Suchaud, kterého už známe z VIDEA 1 (Madagaskar-Francie, ostatně odtud známe i Lacroixe). V části 2 Quintais snižuje na 9:8. Zajímavý je průběh části 3. Quitais hází košonek na vzdálenost 9,30 m a přibližuje, soupeři provedou jeden nezdařený pokus o lepší přiblížení a jeden neúspěšný pokus o vyražení, svou třetí kouli však hodí těsně před košonka. Tuto kouli vyrazí Suchaud (3min. 10 s.) společně s košonkem, ten však odletí do vzdálenosti 12,10 m. Je zajímavé, že při této vzdálenosti, je košonek zhruba 10 cm před zadní linií ztráty. Hřiště je tedy zřejmě jen 13 m dlouhé. Soupeř svou čtvrtou kouli (4 min. 25 s.) přiblíží zprava vedle košonku a drží bod. Suchaud (5 min. 25 s.) střílí, zasahuje, ale soupeřovu kouli jen jemně posune, a ta zústává těsně před zadní čárou (skoro se jí dotýká). Poté se ani Quintaisovi nepovede přiblížení. Oba týmy mají po dvou koulích. Lacroix (7 min. 8 s.) předvede fantastické přiblížení, snad i s trochou štěstí, kdy se na hranici hřiště jeho koule opře o soupeřovu. Soupeř provede dva nezdařené pokusy o přiblížení, druhý pokus skončí v autu, vzhledem k poloze košonka to nepřekvapuje. Při posledním hodu získá Lacroix ještě úžasnějším přiblížením (9 min. 30 s.)  druhý bod pro svůj tým. Quintais vede 10:9. V části 4 mám občas problém vidět prasátko. Zajímalo by mne, jak ho mohou vidět diváci v naprosto plné hale. Počet diváků je pro nás asi nepředstavitelný. Na začátku předvede Quintais dvě pěkná přiblížení, obě mu však soupeř vyrazí. V závěru (8 min. 5 s. a 10 min. 5 s.) předvede střelec Suchaud za komplikované situace dvě krásná přiblížení a je to 12:9 pro Quintaise. V části 5 se v nepříznivé situaci snaží Vinsonova trojka vyrazit košonka do autu (3 min. 56 s. a 4 min. 22 s.). Tím by byla hra anulována a za stavu 12:9 by se začala nová hra. Ani jeden z těchto dvou pokusů se však nezdaří. Poslední kouli už nelze použít na pokus o vyražení prasátka, hra se totiž po jeho vyražení do autu anuluje, jen když obě mužstva mají neodehrané koule. Jestliže jedno družstvo koule nemá, získává soupeř tolik bodů, kolik má neodehraných koulí. Poslední koule Vinsonovy trojice je tedy pokusem o přiblížení. Protože se nezdařil, získává Quintaisova trojka poslední třináctý bod a vyhrává. Přestože má neodehrané koule, již je nehraje a vítězí 13:9.

VIDEA 8
Videa z MS v Marseille 2012 zařazujeme pod odkaz na  toto Mistrovství světa. Najdete je zde.
Na MS zářil francouzský střelec Dylan Rocher. Ten při jiné příležitosti předvedl, že dokáže během 53 min. zasáhnou 876 koulí z tisíce.

VIDEO 9
Hezký, ač patnáct let starý, sestřih najdete ZDE.

VIDEO 10
Návrat do současnosti, rok 2013, záznam finále turnaje v Marseille. Vítězí trojice Dylan Rocher, Stéphane Robineau a Vigo Dubois. Ve 46 minutě videa začíná poslední hra za stavu 7:2 pro Rocherův tým. Není tedy vždy pravda, že profesionálové získávají v jednotlivých hrách jeden bod. Toto pravidlo bylo otřeseno už ve VIDEU 2, i zde ve VIDEU deset je výsledek hry 6:0, celkově tedy Rocher-Galleau 13:2. 

VIDEO 11
Měl bych spíše napsat VIDEO 11-70, protože jde zhruba o 60 pétanquových videí na této facebookové stránce. Některá z nich by sice spíše patřila do oddílu VIDEA-scény z filmů, ale těch je naprostá menšina. Je to ovšem zábava na dlouhé zimní večery. Ještě jsem se v té záplavě nestačil probrat. Děkuji Jardovi M. za upozornění na tuto stránku. 

Miloš