VIDEA pro náhodné návštěvníky

Uvažujete o tom, že byste zkusili hrát pétanque, že byste třeba i rádi rozmnožili řady Kulové osmy, ale chtěli byste si o tomto sportu nejprve udělali bližší, i když stále jen základní představu? Toto video České televize z roku 2010 vám stručně (ve dvaceti dvou minutách) přiblíží, o co ve hře jde, jak může vypadat atmosféra přátelských utkání. Videa se špičkovými sportovci z vrcholných soutěží najdete v příspěvku VIDEA - učíme se od nejlepších.
Chcete-li se pobavit možnou představou o vzniku pétanque podívejte se na toto video.
Kolébkou pétanque je Francie a je tam jedním z nejoblíbenějších sportů vůbec. Šíří se však po celém světě. Oblíbila si ho např.thajská královna Sirikit (narozena v r.1932, jako manželka krále Bumbola je královnou od r.1950). Královna dokonce nařídila, aby se pétanque stal povinným sportem pro vojáky.
Královna a král v r. 1950 (vlevo), královna Sirikit v r. 2011 (vpravo)
V Thajsku je dnes pétanque velmi oblíben, jsou dne pořádána i mistrovství světa a dokonce zde vyrábějí vlastní homologované pétanquové koule, čímž se může pochlubit jen málo zemí.
Podívejte se na toto video z návštěvy prince Charlese a princezny Diany v Thajsku z r. 1987, kde princeznu Dianu Thajci učili pétanque.