4. 6. 2012 Kdo byl Glowacki?

V sobotu jsme si s Emou a Ivou byli zaházet na novém hřišti Glowackého, jehož slavnostní otevření bude 13. 6. ve 14 hod. Jeho vlastnosti s námi kontroloval dokonce i Rosický (pro zvětšení kliknout).


Kulatina jako obrubník působí velmi hezky.


Povrch se bude muset ještě usadit. Vrchní krusta je poměrně tvrdá (zřejmě přidáno vápno), ale při vyšších hodech dochází po dopadu  k jejímu narušení a ke změkčení povrchu (viz místo v levé části následujícího obrázku).


Udupání místa dopadu vede jen k optickému vyrovnání, vlastnosti povrchu zůstávají změněny. Ale i to je součástí umění pétanque, umět číst terén. Dá se však očekávat, že po užívání celého hřiště bude povrch nejprve méně předvídatelný a nejlépe po vydatném dešti se bude postupně usazovat. Věřím, že pak bude hřiště výborné. Teď jsou na tvrdé krustě snadné kuželkářské hody (koulení), ale po čase myslím terén těmto hodům moc přát nebude, což je jenom dobře. Pohled na nové hřiště působí velmi pěkně. Bylo by příjemné mít okolo více stromů. Stylové by byly platany, ale podzimní spadané listí by už zase byla radost menší. Přesto mě malý pokus potěšil.


Stínu tohoto stromu (je na západní straně) užije při večerní hře po čase možná Rosický , ale díky za každý strom.

Mluvíme o hřišti Glowackého, protože je u školy Glowackého. Ta se tak nazývá i na svých vlastních stránkách a navíc stojí v ulici Glowackého. Kdo však vůbec byl Glowacki?Antoni (Toni) Głowacki byl polský válečný pilot bojující v polských perutích v jednotkách britského letectva (RAF). Proslavil se tím, že 24. srpna 1940 v bitvě o Anglii sestřelil pět německých letadel.  V této bitvě dosáhl stejného úspěchu již jen Novozélanďan Brian Carbury. Podobně jako náš generál František Fajtl je Antoni Glowacki nositelem britského vyznamenáni Záslužný letecký kříž (DFC – Distinguished Flying Cross).Obdržel i další britské vyznamenání Záslužnou leteckou medaili ( DFM – Distinguished Flying Medal).
Po válce Glowacki emigroval na Nový Zéland, kde pracoval nejprve jako instruktor pro vojenské letectvo (RNZAF), po roce 1960 přešel jako inspektor do letecké civilní oblasti. Zemřel v r.1960 ve Wellingtonu.

Posledním, ale ne nedůležitým zjištěním při sobotní návštěvě hřiště bylo to, že hospoda Club Troja nalézající se v blízké Bukolské ulici je velmi přijatelná. Na Jardově plánku jsem ji označil velkým modrým H v pravém horním rohu. Rozhodně je výrazně blíže hřišti než Čimická kozlovna.


Točí tam desítku Gambrinus (malé za 15, velké za 24 Kč), a dvanáctku Plzeň (malé za 20, velké za 31 Kč), dvojka rozlévaného vína je za 26 Kč. Mají tlačenku za 35, utopence za 20, bramborák za 40 Kč. Vepřový řízek (150 g) za 80 Kč. Přílohy však počítají zvlášť. Nabídka je širší a sahá přes vepřovou panenku za 105, roštěnou Janis za 110, k bifteku za 220 Kč. Dávat si jídlo není nutné, možno zůstat u piva, vína, kávy či čaje.
Nevýhodou je, že větší stoly jsou přímo pod běžící televizí, ale možná povolí sražení menších od televize vzdálenějších.  Kapacita je údajně 120 osob.Inzerují zahrádku, tu jsem však zapomněl zkontrolovat.
Miloš