46. Mistrovství světa 4.-7.10. 2012, Marseille

Pokud vás překvapí, že slovo Mistrovství (Championnats) je na plakátě v množném čísle, je to proto, že v uvedených dnech proběhnou vlastně dvě mistrovství, totiž mužských trojic a ve střelbě. Od roku 2010 probíhají tato MS vždy po dvou letech. Všimněte si, že jde výhradně o mistrovství mužské, obdobné ženské mistrovství proběhne v roce 2013 v Tunisu. Ženy ovšem budou mít letos v listopadu Mistrovství Evropy v belgickém Gentu. Mužské ME proběhlo loni ve švédském Göteborgu.
Odkazy:  Oficiální reklamní spot na MS najdete zde, zatímco oficiální stránky (francouzské) jsou zde. MS má své zastoupení i na facebooku i na twitteru.
Členy zastřešující mezinárodní organizace F.I.P.J.P. (Fédération Internationale de Pétanque et Jeu Provençale) tvoří sice 88 zemí, ale celkově je stanoveno, že jen 48 se jich může zúčastnit MS. Každý z pěti kontinetů tak dostane počet míst odpovídající poměrně počtu zemí tohoto kontinentu, které jsou v F.I.P.J.P.
Právo zúčastnit se mistrovství vybojuje země na soutěžích svého kontinentu. Jednotlivé účastníky pak určuje asociace každé země (vždy 4), u nás se účastní mistři republiky (Ivo Michálek, Jan Michálek, Tomáš Michálek, Pavel Hodboď - všichni Carreau Brno). Přesnější informaci o výběru naleznete na portálu Kulový blesk


Na obrázku (převzatého z Kulového blesku)  je úplně vlevo i Ondra Preus, kterého si zmíněná čtveřice  našich reprezentantů zvolila za šéfa delegace.  Na MS přijedou i další čeští činovníci viz zde.
V tomto roce bude 25 účastnických zemí z Evropy (Andorra, Anglie, Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Izrael, Litva, Monako, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rusko, San Marino, Skotsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Ukrajina), 10 zemí z Afriky (Alžírsko, Benin, Guinea, Kamerun, Mali, Madagaskar, Maroko, Pobřeží slonoviny, Senegal a Tunisko), 7 zemí z Asie (Čína, Kambodža, Malajsie, Singapur, Tajvan, Thajsko a Vietnam), 3 země z Oceánie (Nový Zéland, Tahiti-Francouzská Polynésie a Vanuatu) a konečně 3 země z Ameriky, ty budou přesně určeny kvalifikací 29. a 30. září. Adepty jsou: Argentina, Bermudy, Brazílie, Haiti, Kanada, Mexiko a USA.

Poznámka z 19. 9. 2012: Z právě zveřejněných výsledků losování prvních zápasů trojic se ukazuje, že došlo ke změnám (zřejmě se ne všechny země, které se kvalifikovaly, mohly účastnit). Na mistrovství nebude Alžírsko, Singapur a Tajvan, místo nich se tam objeví Austrálie, Laos a Polsko. Tím se mění i počet zúčastněných zemí z jednotlivých kontinentů: Evropa 26, Afrika 9, Asie 6, Oceánie 4, Amerika 3.

Poznámka z 1. 10. 2012: Z MS odstupuje Kamerun, místo něho se zúčastní Lucembursko.

Mistrovství začíná ve čtvrtek 4. 10. 2012 ve 14 hod střelbou, ač teprve v 18 hod je slavnostní zahájení.  Kvalifikace ve střelbě pokračuje i v pátek v 18 hod, zatímco již od rána proběhne první část MS trojic.
V této první části sehraje každý ze 48 týmů 5 utkání s vylosovanými soupeři (losuje se tak, že je vyloučeno, aby se v začátku vzájemně utkaly týmy, které postoupily na minulém MS do čtvrtfinále). Hraje se švýcarským způsobem, tj. po první hře se potkávají mužstva se stejným (nebo blízkým počtem bodů). Prvních 24 mužstev postupuje do další kvalifikace MS, kde je 8 skupin po 3 týmech podle přesně určených pravidel, vytvořených tak, aby se nejsilnější týmy mezi sebou nesetkávaly, např. první  skupinu tvoří 1., 16. a 24. tým (podle umístění ze  „švýcara" . Vždy dva první týmy z každé skupiny postupují do osmifinále. Utkání ve skupinách budou sehrána v sobotu od 8 hod. Další průběh mezi 16 účastníky probíhá systémem KO (osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále). Osmifinále začne v sobotu v 15 hod 15 min, v 17 hod 30 min začíná čtvrtfinále. V neděli v 9 hod a v 11 hod proběhnou postupně oba zápasy semifinále a konečně v 16 hod bude finále MS trojic. Finále ve střelbě bude v pátek večer ve 22 hod. Týmy, které nepostoupí z první části (Švýcar), budou hrát „béčkový turnaj“ o pohár národů.

Vstupenky jsou ve dvou kategoriích. Vstupenky první kategorie do nižších řad Paláce sportů jsou číslované, vstupenky druhé kategorie jsou nečíslované. Přes 70 % vstupenek je vyprodáno. První kategorie na sobotu a neděli je již vyprodána (vstupenka na čtvrteční odpoledne stojí 11,5 €, na pátek 27.5 €). Vstupenky druhé kategorie: čtvrtek 6,5 €, pátek 16,8 €, sobota 16.8 € a neděle 27,5 €. 

Jde tedy o 46. MS trojic. Dosud 26x zvítězila Francie (naposled v roce 2010 - odkaz na video fantastického finále s Madagaskarem máme na našich stránkách zde), 4x Švýcarsko, 2x Belgie, po třech vítězstvích mají Tunisko, Maroko a Itálie, 2x zvitězila Belgie a po jednom vítězství mají Alžírsko, Španělsko a Maroko.
Francie má přes 300 000 registrovaných hráčů pétanque, více než 2 miliony hráčů tam hraje pétanque pravidelně pro radost a dokonce se uvádí, že 24 milionů Francouzů si zahraje pétanque alespoň jedou za rok. Marseille je velmi blízko městečku La Ciotat, kolébce pétanque (viz povídání o historii pétanque zde).I to bude mnoho týmů motivovat a budou chtít právě Francii  na tomto místě porazit. Francie má ve světě pétanque specifické postavení, ale nebude to mít lehké. Letos ji bude reprezentovat čtveřice: Dylan Rocher (1991), Philippe Suchaud (1970), Bruno Le Boursicaud (1977), Henri Lacroix (1975). Oproti roku 2010 byl vystřídán jediný hráč (Thierry Grandet) mladým famózním střelcem Dylanem Rocherem. 


Čtveřice francouzských hráčů. Zleva D. Rocher, H. Lacroix, B. Le Bursicaud a P. Suchaud.

Ve Francii organizovala  F.F.P.J.P v souvislosti s MS propagační akci pro pétanque, okružní cestu, kdy  postupně vzniklo pétanquové putovní hřiště v 6 velkých městech (Paříž,  Rennes,Toulouse, Montpellier, Dijon a Lyon).


Obrázek ukazuje francouzského prezidenta F. Hollanda, který si při návštěvě Rennes v Bretani nenechal tuto akci ujít. I to svědčí o významu, který je ve Francii pétanquu přikládán.

24. 8. 2012  Miloš