MS ve střelbě

Včera, dne 4. 10. 2012, proběhlo 1. vylučovací kolo MS ve střelbě. Přesná pravidla jsme uvedli zde.
Stručně řečeno, soutěž probíhá v pěti ateliérech.

Obrázek ukazuje po řadě těchto pět ateliérů. Světlá koule je koule cílová (ta se vyráží), tmavé koule tvoří překážku, červený kroužek je košonek (ten je v ateliéru 2 překážkou, v ateliéru 5 je vyráženým cílem). Kruh, kam musí hozená koule dopadnout, má průměr 1 metr. Hráč hází v každém z pěti ateliérů na 4 vzdálenosti (6,7,8 a 9 metrů). Při každém hodu může hráč získat 0,1,3 nebo 5 bodů. Celkové možné maximum je tedy 100 bodů. Světový rekord 67 bodů z r. 2011 drží Christophe Sévilla. Přesná kritéria pro přidělování bodů najdete zde. Zhruba lze říci, že 5 bodů je za hod, při kterém hozená koule dopadne do kruhu, vyrazí cílovou kouli (o ateliéru 5, kde se vyráží košonek, řekneme pár slov zvlášť) mimo kruh a sama zůstane v kruhu, aniž by se dotkla překážkových koulí. Pokud je cílová koule vystřelena z kruhu, ale kruh opustí i házená koule, aniž by vychýlila překážkové objekty (tím je v ateliéru 2 i košonek), jsou přiděleny 3 body. Pokud je cílová koule přímo zasažena, ale zůstává v kruhu, nebo pokud jsou po zásahu vychýleny překážky (bez ohledu na koncovou polohu zasažené koule), přiděluje se 1 bod.
V 5.ateliéru nezáleží na konečné poloze koule, kterou se vystřeluje. Vystřelení košonku mimo kruh je za 5 bodů, za zásah a vychýlení košonku jen uvnitř kruhu jsou 3 body. Pokud se vystřelovaná koule jen dotkne košonku, ale nevychýlí ho z jeho původní polohy, je to hodnoceno jedním bodem. To se  stane jen velmi zřídka a  jak je vidět z následující tabulky, včera k tomu ani jednou nedošlo. Možná pro tuto vzácnost možnost přidělení 1 bodu v 5. ateliéru v českém překladu  zde (převzatém ze stránek ČAPEK) chybí, přestože v oficiální francouzské verzi na stránkách F.I.P.J.P. je zmíněna.

Tabulka výsledků ze 1.kola kvalifikace ve střelbě ze 4. 10. 2012 (zvětšíte kliknutím myší):


První čtyři hráči postupují do čtvrtfinále přímo, další čtyři se budou kvalifikovat z oprav (2. vylučovací kolo), které proběhnou 5. 10. od 18 hod. Tabulka ukazuje výsledky jednotlivých hodů ve všech pěti ateliérech. Náš Jan Michálek skončil s celkovými 21 body na 32 místě, nepostupuje tedy do dalších bojů. Vítězný Ital Rizzo získal 56 bodů.

Výsledky oprav neboli 2. vylučovacího kola z 5. 10.  (opět kliknutím zvětšíte): 

Od čtvrtfinále už bojují mezi sebou dvojice systémem KO.
Výsledky čtvrtfinále ze 6. 10. 2012:

Do nedělního (7. 4. 2012) semifinále tak postupují tito 4 střelci: Sieng Vanna (Kambodža), Kouande Adama (Pobřeží slonoviny), Leboursicaud Bruno (Francie) a Temizu Ahmad (Malajsie).
Překvapením je, že nepostoupil jeden z favoritů, Belgičan Charles Weibel. Nepostoupil ani Ital Rizzi, který do této chvíle předvedl na letošním MS nejlepší výkon 56 bodů.

Výsledky semifinále:

Do finále tak postupují Bruno Leboursicaud a Kouande Adama. Nevyplněné hodnoty v závěru zřejmě znamenají, že prohrávající už nemohl ani pětibodovými hody prohru zvrátit.

Finále:

Mistrem světa ve střelbě se stal Bruno Leboursicaud a obhájil tak titul, který získal i na posledním MS v roce 2010. Francouzi budou spokojeni.

5. a 6. 10. 2012 Miloš